Najjednostavnije klasične varalice napravljene od metala kao da su poslednjih decenija malo ispale iz mode pred naletom hiperrealističnih veštačkih mamaca raznih tipova. Oni koji od kašika ne odustaju svojim rezultatima nas, međutim, često podsećaju da njihova efikasnost ni danas nije ništa manja nego ranije i da ih ne treba tek tako zaboraviti
Mnogim pecarošima širom sveta prvi veštački mamac na koji su ulovili ribu, ili bar jedan od prvih, bila je metalna kašika. Razloga za to ima više – takve varalice su jeftine, lako se zabacuju i gotovo da ih je nemoguće nepravilno voditi, jer kako god da to činimo, imaće nekakav rad, pri kom će i bleskati, te tako manje ili više uspešno na napad izazivati razne ribe, kako morske tako i slatkovodne. Naravno, većina početnika vrlo brzo ubedi sebe da je prevazišla prvu ribolovačku fazu i da može da prepozna na šta zapravo treba loviti, pa se povodeći se za reklamama i preporukama starijih kolega okreće raznim mnogo skupljim varalicama realističnijeg izgleda (silikoncima, voblerima, svimbejtima, površincima itd.), kakvih je iz godine u godine sve više i bukvalno su preplavile tržište, a kašike iz svog arsenala izbaci.
IPAK, POSLEDNJIH GODINA SU SE KAŠIKE u dobroj meri vratile u modu. Štaviše, za lako i ultralako varaličarenje su se pokazale toliko upotrebljivim da su mnogim ribolovcima, pa i meni, ponovo postale jedan od glavnih aduta. Uz pravilan izbor veličine, oblika, težine i načina vođenja, njima se mogu na skoro svim vodama loviti razne vrste (i to ne samo grabljive već i tzv. mirne) tokom velikog dela sezone.
Dobro dizajnirane kašike i kada su sasvim male težine mogu se adekvatnim priborom daleko i precizno zabacivati (sa izuzetkom lakih modela izrazito širokog tela kada imamo bočni vetar ili vetar u lice), a uz malo vežbe svako brzo nađe način da ovom varalicom bez mnogo muke pretraži sve slojeve vode.
UZ SVE NAVEDENO, KVALITET OVE VRSTE varalica je i to što one, za razliku od mnogih drugih, ne oponašaju isključivo povređenu ili bolesnu ribicu koja se teškom mukom bori s vodenom strujom i stoga predstavlja lagan plen, nego mogu delovati i kao štošta drugo čime se riba hrani – npr. kao buba koja je upala u vodu, list nošen vodenom maticom itd., zavisno ne samo od svog izgleda već i od toga kako su vođene, tj. od maštovitosti onog ko ih koristi. A baš to što ista varalica na kraju strune kod dva ribolovca pa i kod jednog istog može imati potpuno drugačiji rad i privlačnost za različite vrste ili za iste vrste ali na različiti način, u skladu s tim kako je vođena, jedna je od najboljih osobina kašike, koja većinu drugih veštačkih mamaca, a pre svega one realistične, ne krasi. I da stvar bude još bolja a istovremeno jednostavnija, često manje »pametovanja« daje više ulova s kašikom, jer u mnogim situacijama na tekućim vodama zapravo uopšte ne moramo da je vodimo, već je dovoljno da je prepustimo vodenoj struji... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 636-)