Zahvaljujući domaćinskom gazdovanju Ribolovačkog saveza Vojvodine, tj. požrtvovanom i stalnom radu ribočuvarske službe, populacija skoro svih vrsta riba pa i ciprinidnih u Tamišu je u poslednjih desetak godina primetno uvećana, te se uz dobro odabrano mesto i taktiku, s malom količinom prihrane i na samo jedan mamac prođe izuzetno dobro
Dok većina šarandžija koje ne mogu bez lova omiljene ribe u aprilu i maju vreme do kraja zabrane prekraćuje odlazeći na komercijalne revire, moj prijatelj Vladislav Mijatović i ja smo odlučili da tri i po dana provedemo na vodi na kojoj priroda vodi glavnu reč – u donjem toku Tamiša kroz Srbiju, tačnije na jednoj poziciji blizu Barande. Znali smo unapred da tu nema uređenih mesta, niti zabačaja koji će sigurno doneti udarac, ali je za obojicu izazov predstavljalo to što je bilo izvesno da u blizini najverovatnije neće biti drugih ribolovaca, pa ćemo sami morati da tražimo i riblje staze kojima se ciprinidi u potrazi za hranom kreću i mikrolokacije na kojima se eventualno zadržavaju i gde najčešće ima raznog krša (panjeva, potopljenog granja itd.), pa nije lako ni plasirati mamac na pravo mesto niti navesti šarana da ga uzme, a pogotovo ne izvući ga odatle. Ipak, verovali smo u svoje znanje, dugogodišnje iskustvo sa raznih »divljih« voda i umeće procenjivanja situacije.
POZICIJA KOJU SMO ODABRALI POSLE pažljivog posmatranja terena nije bila nimalo jednostavna – svaki zabačaj morali smo pažljivo da osmislimo, jer gomile granja pod vodom ne praštaju nikakvu grešku i znače skoro sigurno zapinjanje za prepreku, te gubitak sistema i upecane ribe. Na ruku nam nije išlo ni to što se vreme često menjalo – sunce, pa jak vetar, zatim kiša i nagli pad temperature, i tako ukrug, što inače zna loše da se odrazi na apetit ribe i tera ribolovca da preispituje i svoj pristup u celini i svaku pojedinačnu odluku, ali nama je to predstavljalo dodatni motiv.
Za to što smo se upustili u avanturu čiji se ishod nije mogao predvideti i potrudili se da sve što je do nas uradimo najbolje što se može, nagrađeni smo pecanjem koje se pamti. Tokom 90 sati ribolova udarilo nam je preko 30 šarana, od kojih smo izvadili 19. Neki su uspevali da se dokopaju slobode pre vađenja na suvo i slikanja (za kojim je obavezno sledilo vraćanje), drugi su se snažno borili do samog kraja te nam pružili i to zadovoljstvo da ih nakratko vidimo na obali, a nama dvojici svaki udarac bio je velika nagrada za strpljenje i dobro promišljenu taktiku... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 636-)