Kada se pogledaju kutije s varalicama koje na vodu nose ovdašnje bucovdžije, reklo bi se da po pitanju lovnosti različitih dezena nema velikih nedoumica i da oni neupadljivi odnose ubedljivu prevagu. No da li je baš tako?
Naši varaličari sa ravničarskih reka, koliko mi se čini, u vezi sa značajem boja za uspeh u lovu grabljivica koje jure – nemaju mnogo dilema. Većina kolega s kojima sam o tome razmenjivao iskustva evo skoro 35 godina otkako pravim novine za ribolovce, dekor veštačkog mamca smatra faktorom od prvorazrednog značaja u lovu smuđa, te znatno manje važnim u lovu štuke i soma, a otprilike 9 od 10 upitanih će reći da je za bucova svaki dekor varalice dobar ukoliko je prirodan, dok strimer (tj. mušica) za jedinog isključivog predatora među ciprinidima mora biti beo ili eventualno žut.
MEĐUTIM, DOVOLJNO JE SAMO BACITI letimičan pogled na slike ulova bucova sa naših voda da bi se videlo da ta teorija, koju većina smatra sasvim tačnom, zapravo uopšte ne stoji. Da ne bude nesporazuma, unapred naglašavam da nemam nameru da tvrdim da je bilo koja boja nesporno bolja od drugih u svim situacijama. Baš naprotiv, i priloženim slikama i redovima koji slede želim pre svega da motivišem kolege da bez ikakvih predrasuda pristupe varaličarenju bucova i da se ne ograničavaju u izboru boja, baš kao što se većina uspešnih ne ograničava na veštačke mamce određenog tipa, odnosno akcije, oblika, pa čak i veličine i brzine kojom ih treba vući, već u svakoj situaciji traži najlovniju varijantu, koja nama često neće delovati kao najlogičnija, ali to ribi uopšte neće smetati da udara kao luda.
DAKAKO, NEMA SPORA DA SU prirodni dekori načelno veoma dobri. U prilog radikalnoj tvrdnji da nikakvi drugi nisu ni potrebni u bucovskom arsenalu često se navodi to da se ni legendarni vobler Salmo Thrill, po mišljenju mnogih specijalista najbolja bucovska varalica svih vremena, a ni razne silikonske »laste«, koje su poslednjih godina sve popularnije i kod nas i drugde širom Evrope, uopšte ne prave u drečavim dezenima, već samo u onima koji nalikuju bojama kauglera i drugih malih ciprinida iz različitih voda, što će reći da imaju beli stomak i bokove, a sivkasta, zelenkasta ili plavičasta leđa.
ALI IAKO TAKVI DEKORI ZAISTA često daju... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 636-)