Ni ove godine nije izostao uobičajeni cug krupne dunavske babuške na terenima od Rama do Kladova, koji brojni ribolovci željno iščekuju jer pruža priliku za uživanje u dinamičnom pecanju i za bogat ulov. Ali iako se na prvi pogled ništa bitno nije promenilo u odnosu na prethodne godine, nisu svi prolazili jednako dobro
Već nekoliko godina, sredinom proleća, tokom zabrane lova većine vrsta bele ribe i šarana, s prijateljima odem bar poneki put prilično daleko od Beograda, na terene na kojima se s uspehom može loviti babuška, alohtona vrsta, za koju nema lovostaja, a vrlo je popularna među nama ribolovcima. Zbog svoje zavidne prosečne težine i velike borbenosti naročito su cenjene dunavske »babe«. A dodatni izazov predstavlja ćudljivost velike reke, koja otežava ribolov ne samo babuške već i drugih vrsta, dobrim delom zbog ogromnog prostora po kom se ribe kreću, premeštajući se s jednog mesta na drugo, pri čemu nam često mogu biti i van dometa ukoliko pecamo sa obale.
Konkretno, tereni oko Golupca, u koje spadaju i ovi kod sela i vikend-naselja Vinci, gde je napravljena reportaža koju upravo čitate, vrlo često razočaraju ribolovce koji prevale dug put, a onda se posle dana provedenog na obali kući vrate sa slabim ili čak nikakvim ulovom. Zbog toga kolegama koje na ovom delu reke još nisu pecale savetujem da se pre polaska obavezno dobro raspitaju o aktivnosti ribe, i to trenutnoj, a ne onoj od prethodnih dana, te da obavezno provere vremensku prognozu, obraćajući pritom posebnu pažnju na jak vetar, koji često duva na ovim terenima, a pecanje može učiniti bukvalno nemogućim.
A KADA SE NA DUNAV OKO Golupca krene na babušku, važno je poneti pribor primeren specifičnom pristupu koji se tu primenjuje. Naime, nema potrebe za teškim hranilicama i prejakim štapovima, budući da se babuška peca kada iz starog toka Dunava priđe nešto bliže, u pliće delove, koji su pod vodom tek pedesetak godina, otkako je nivo reke trajno povećan na ovom području izgradnjom brane HE Đerdap 1 kod Kladova. To je, naravno, učinilo i da tok ne bude previše jak na širokim delovima, ali sve to zajedno uopšte ne znači da je pecanje lako, jer se babuška na većini pozicija lovi na nekih 50-60 m od obale. Naravno, od ribolovca i njegove tehnike zavisi da li mu je lakše da peca na daljini od tridesetak metara, s hranilicama od 100-120 g (što je najčešći scenario na većini terena na našim velikim rekama), ili na pedesetak metara a s duplo lakšim hranilicama (kako se to može raditi praktično svuda od Velikog Gradišta do Dobre i Brnjice, pa naravno i oko Golupca). Naravno, kada se daleko zabacuje, bitan faktor uspeha u fider ribolovu je i preciznost ribolovca, tj. plasiranje sistema (pa time i primame) »u tačku« (na što manji prostor), što nije jednostavno kada duva jak vetar, a to je na ovom terenu veoma čest slučaj. Zbog svega navedenog ja sam u pripremama za ovo pecanje (na koje sam pošao u društvu s prijateljem i vrsnim ribolovcem Markom Budakovićem) posebnu pažnju posvetio odabiru pribora i pravljenju sistema.
KAKO BIH MOGAO DA ŠTO lakše plasiram sisteme na potrebnu (poveliku) daljinu, poneo sam 3,9 m duge štapove Preston Ascension (težine bacanja 120 g) i Benzar Method Lake Feeder (t.b. 150 g), koji imaju dobre bacačke karakteristike a nisu teški niti grubi. Na njih sam stavio mekane izmenljive vrhove i namontirao Filex Hero mašinice, na čijim špulnama je bila pletenica debljine 0,12 mm. A da bi mi zabačaji bili ne samo dugi već i precizni, opredelio sam se za »dalekometne« modele hranilica s kojima imam odlično iskustvo – AS Distance i Preston Bullet, obe većeg kapaciteta i s otežanjem od 50 g. Za pecanje na velikim daljinama obavezno ih kačim za kraj sistema, praveći tzv. helikopter montažu (o kojoj sam u Ribolovu pisao u nekoliko navrata, a čija osnovna odlika jeste da na minimum svodi mogućnost mršenja predveza tokom leta kroz vazduh i tonjenja). Kavezne hranilice punio sam mešavinom brašnaste primame Van den Eynde Carassio, TTX-a i teške zemlje, u koju sam dodavao Sweetcorn pelete i dosta »spod-miksa«, napravljenog od kukuruza šećerca, kuvane pšenice i konoplje, te prelivenog tečnim aditivom Maxi Baits s aromom vanile.
MARKO I JA SMO, PO DOGOVORU, REŠILI da pecamo na daljini od 51 m, od koje do kraja nismo odstupili. S druge strane, mnogobrojne kolege oko nas (tog dana obala je bila prepuna), koje su zabacivale znatno bliže (na tridesetak metara, što je za fider prilično uobičajeno), većinom nisu imale bukvalno ni »pipanje« i posle par sati su uglavnom odustajale i odlazile. Interesantno je pritom da su nam neki od njih, verujem krajnje dobronamerno, govorili da preterujemo s daljinom, budući da ispred nas, na dnu, navodno postoji neki »kanal«, koji mi bespotrebno prebacujemo. Naravno, nismo im protivrečili, ali da ta teorija ne stoji potvrdilo nam je to što je dve babuške dobio kolega sa šaranskim parabolicima postavljenim na rod-pod, koji je zabacivao na udaljenost veću od 70 m... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 636-)