Ekipa naših vrsnih basolovaca zaputila se ovog proleća na oko 500 km dug put iz Kule do Opuzena kako bi se oprobala u lovu velikoustog basa na terenima blizu ušća Neretve u more, kojima po bogatstvu tom ribom i prosečnoj lovnoj veličini teško da ima premca na našem kontinentu
Nekoliko godina mi je Pavle Liko, moj brat i kolega po štapu iz Srpske bas lige, pravio zazubice, sa ushićenjem mi prepričavajući dogodovštine i pokazujući fotografije i video-zapise koje je pravio loveći basa u Hrvatskoj, tačnije u dolini reke Neretve, na teritoriji Dubrovačko-neretvanske županije. U deltu Neretve velikousti bas je unet pre dosta godina, ali je sticajem okolnosti relativno skoro postalo šire poznato da se tu veoma dobro primio, tj. da ga ima neverovatno mnogo i da uz to dostiže za evropske prilike zavidne težine, tako da ovaj teren s razlogom važi za najbolji za lov basa na našem kontinentu, što upućenima nedvosmisleno pokazuju i rezultati takmičenja u okviru HKPG (Hrvatske lige pastrvskog grgeča), koja se tu u poslednjih nekoliko godina redovno održavaju, a o kakvima mi u Srbiji realno možemo samo da sanjamo.
ZBOG TOGA MOJOJ SREĆI NIJE bilo kraja kada su se kockice krajem marta konačno složile, pa se ka gradiću Opuzenu zaputila naša četvoročlana ekipa, u kojoj su osim Pavla i mene bili i Dušan Nikolić i Darko Bandur, takođe učesnici naše bas lige i vrsni basolovci. Na put dug petstotinak kilometara smo iz Kule krenuli oko osam sati uveče kako bismo rano ujutru stigli na odredište i odmah počeli s ribolovom. U Opuzenu nas je sačekao čika Toma, naš domaćin koji nas je odveo do smeštaja (Guest house Fosa), gde smo samo ostavili nepotrebne stvari i sjurili se do čamaca, koji su vrlo blizu pansiona.
Maksimalno uzbuđeni, ubacili smo štapove i drugi pribor, upalili motore i predvođeni Pavlom, koji je jedini od nas ovde već bio, krenuli u akciju, sledeći njegova uputstva u pogledu izbora mesta, varalica i prezentacija, ali imajući u vidu i to što nam je on više puta rekao, tokom priprema a i u putu, da su na ovom terenu – pravom lavirintu malih kanala punih razne vegetacije – uvek moguća svakojaka iznenađenja.
I TOKOM TOG DANA I U ČETIRI naredna lovili smo i na Pavlu poznatim delovima i na nekim koje ranije nije obišao, ali je čuo da su izdašni, a uglavnom smo koristili tri tehnike koje se na našim vodama retko primenjuju – fliping, pančing i pauer fišing. Prva je, najkraće rečeno, precizno i tiho zabacivanje varalice, tako da leti... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 636-)