• Tamiski protfis u prihvatnici
  • Stuka sa jezera Joca
  • Tamiski protfis
  • Mrtvi Karas kod sela Grebenac
  • Balticka stuka4
  • mala
  • Noc na jezeru Celije
  • Mala Petica
  • Štuka sa Joce2
  • Jezero Joca - A. Milanovic
  • Tamiš kod Opova, protfiš; aparat Canon 7D EOS, objektiv Canon 15–85, god. 2011.
  • Jezero Joca, štuka; aparat Canon 7D EOS, objektiv Canon 15–85, god. 2012.
  • Tamiš kod Opova, protfiš; aparat Canon 7D EOS, objektiv Canon 15–85, god. 2011.
  • Mrtvi Karaš kod sela Grebenac; aparat Fuji 95 (prosumer), 2008.
  • Baltička štuka, Vestervik (južna Švedska); aparat Canon 7D EOS, objektiv Canon 15–85, god. 2012.
  • Vojne bašte (Dunav prekoputa Zemuna); aparat Canon 7D EOS, objektiv Canon 15–85, god. 2012.
  • Noc na Jezeru Ćelije; aparat Canon 7D EOS, objektiv Canon 15–85, sa stativa, god. 2011.
  • Kubici na putu ka kanalu Petica (kod Kovilova); aparat Fuji 95 (prosumer), 2008.
  • Jezero Joca, štuka; aparat Canon 7D EOS, objektiv Canon 15–85, god. 2012.
  • Jezero Joca, Aleksandar Milanović; aparat Canon 7D EOS, objektiv Canon 15–85, polar-filter, god. 2011.

ribolov-novine-broj-610

Sadržaj broja 610

RI­BO­LOV BR. 610 U PRO­DA­JI JE OD PETKA 10. MAJA A U NJE­MU, IZ­ME­ĐU OSTA­LOG, MO­ŽE­TE PRO­ČI­TA­TI:

ZA­ŠTO JE TO­LI­KO TE­ŠKO? (O ter­mi­ni­ma lo­vo­sta­ja ko­je pri­ro­da odav­no ne pri­zna­je)

ŠTA, KA­KO, ČI­ME I GDE LO­VI­TI U PR­VOJ PO­LO­VI­NI MA­JA (Gra­blji­vi­ca i mir­na ri­ba me­se­ca; Po­ten­ci­jal­no iz­ne­na­đe­nje; Re­kvi­zit me­se­ca; Džo­ker ma­mac; Va­ra­li­ca me­se­ca)

VE­LI­KI PLO­VAK I DVA ZR­NA ŽI­TA (Pro­leć­no pe­ca­nje ba­bu­ške na­kon uspe­šne bor­be s do­sad­nom sit­nu­ri­jom)

»MAČ­KA OD STA­RE KA­PI­JE« (Ve­o­ma efi­ka­sno a prak­tič­no bes­plat­no po­ma­ga­lo za ukla­nja­nje tra­ve sa ri­bo­lov­nog me­sta)

PO UKU­SU RI­BE ILI RI­BO­LOV­CA (Šta tre­ba ima­ti u vi­du da bi se u ovom pe­ri­o­du fi­der teh­ni­kom uspe­šno pe­ca­la ba­bu­ška)

OD DR­ŽA­ČA DO FU­TRO­LE (Felj­ton: Sve što tre­ba da zna­te o mo­der­nom fi­der ri­bo­lo­vu – XI deo – Pra­te­ća opre­ma)

TVI­ČI­JA­DA ZA PAM­ĆE­NJE (Po­če­tak štu­ka­ro­ške se­zo­ne na Vla­sin­skom je­ze­ru)

UL­TRA­SPO­RO MI­KRO­DŽI­GO­VA­NJE (Efi­ka­san a ne­u­o­bi­ča­jen pri­stup: Lov kle­na na ma­le si­li­kon­ce)

POD­NE BO­LJE OD JU­TRA (Neo­če­ki­va­no do­bar rad štu­ke na ma­le va­ra­li­ce na Sa­vi kod Obre­nov­ca)

IMA NE­KA TAN­KA CR­TA (Ka­ko da ri­bo­lo­vac bu­de za ko­rak is­pred svo­je lo­vi­ne)

VAM­PIR ZA DU­NAV­SKOG »BR­KU« (Dru­ga po­lo­vi­na apri­la do­ne­la le­pe ulo­ve so­ma)

STAL­NE RU­BRI­KE:

IZ­LA­ZAK I ZA­LA­ZAK SUN­CA, HI­DRO­ME­TE­O­RO­LO­ŠKA I SO­LU­NAR­NA PROG­NO­ZA I VO­DO­STA­NJE

ULO­VI KO­JI SE PAM­TE: Lič­ni re­kord na ka­ši­ku; Tro­fej na »plo­per«; Ori­jaš na bo­dor­ku; Mepps za so­ma; Vik­to­rov ka­pi­ta­lac; Vra­ćen kru­pan som

PI­TAJ­TE STRUČ­NJA­KE: Ci­lja­no na šlji­va­ra; Kop­ča ili fi­der link; Bo­ja naj­lo­na

IZ­LOG

IZ SVE­TA

MA­LI LEK­SI­KON ČVO­RO­VA: Po­ja­ča­ni čvor za udi­cu

IZ­VE­ŠTA­JI SA RI­BO­LOV­NIH TE­RE­NA: Apa­tin, Som­bor, Ku­la, Bač­ka Pa­lan­ka, Bač­ki Pe­tro­vac i oko­li­na, No­vi Sad, Ko­vilj­ski rit, Ti­tel, Ki­kin­da, To­ma­še­vac, Idvor, Sa­ku­le, Ba­ran­da, Opo­vo, Sef­ke­rin, Glo­gonj, Pan­če­vo, Pan­če­vač­ki rit, Obre­no­vac, Bo­ljev­ci, Be­o­grad, Sme­de­re­vo, Po­ža­re­vac, Ko­sto­lac, Ve­li­ko Gra­di­šte, Svi­laj­nac, Kra­gu­je­vac, Kru­še­vac, Kra­lje­vo, Aran­đe­lo­vac, Do­nje Pod­ri­nje, Ča­čak, Ma­li Zvor­nik, Ba­ji­na Ba­šta, Pri­je­po­lje, No­vi Pa­zar, Ti­moč­ka i Ne­go­tin­ska kra­ji­na, NP Đer­dap, Niš, Le­sko­vac, Pi­rot, Vla­sin­sko je­ze­ro.

RI­BO­LOV BR. 611 IZ­LA­ZI U PE­TAK 24. MAJA

Iako je jed­na od aloh­to­nih ri­ba na­ših vo­da, onima koji pecaju na je­ze­rima i ka­na­lima amur je zbog svo­je ve­li­či­ne i bor­be­no­sti draga lovina. No upr­kos to­me, uglav­nom se hva­ta uz­gred­no, pri lovu ša­ra­na, a tek po­ne­ko po­ku­ša­va da ci­lja­no ide na ovog krup­nog i bor­be­nog bi­ljo­je­da.

Ve­ći­na ri­bo­lo­va­ca ko­ji pe­ca­ju za svo­ju du­šu na vo­du idu ka­da su vre­men­ske pri­li­ke, uklju­ču­ju­ći i tem­pe­ra­tu­ru, po­volj­ne (ka­da je vre­me su­vo i ne du­va jak ve­tar). Za raz­li­ku od njih, tak­mi­ča­ri pe­ca­ju on­da ka­da je nad­me­ta­nje za­ka­za­no, te su pri­nu­đe­ni da se pri­la­go­đa­va­ju kon­kret­nim uslo­vi­ma, baš kao i oni re­kre­a­tiv­ci ko­ji ne­ma­ju pre­vi­še slo­bod­nog vre­me­na, pa mo­ra­ju na vo­du ma­kar »se­ki­re pa­da­le«. Po­čet­kom ju­na vru­ći­ne su ne­ko­li­ko da­na bi­le ve­li­ke, va­zdu­šni pri­ti­sak vi­sok, a du­vao je ju­go­i­stoč­ni ve­tar; pa­la je ko­li­či­na ki­se­o­ni­ka u vo­di i ri­ba je na ko­mer­ci­jal­nim re­vi­ri­ma ra­di­la sla­bo, znat­no lo­ši­je ne­go u apri­lu i ma­ju. Ali baš mo­guć­nost da se oku­šam u te­škim uslo­vi­ma i pro­ve­rim ne­ke svo­je te­o­ri­je o tak­ti­ci, mam­ci­ma i pri­ma­mi pod­sta­kle su me da iza­đem na vo­du.

Amurvelika

Od­lu­čio sam se za je­ze­ro Cr­ni vir i od­mah pa­žlji­vo pro­u­čio za­be­le­ške sa ra­ni­jih pe­ca­nja na toj sta­ja­ći­ci u ovo vre­me. Re­šio sam da pro­bam da lo­vim amu­ra, pa sam to­me mo­rao da pri­la­go­dim stra­te­gi­ju i mam­ce. On je, na­i­me, pre­te­žno bi­ljo­jed – od­ra­sli pri­mer­ci hra­ne se uglav­nom vo­de­nim ra­sti­njem, ali je­du i sit­ne bes­kič­me­nja­ke. Mno­ge ša­ran­dži­je, če­ka­ju­ći svo­ju omi­lje­nu ri­bu, upe­ca­ju po­ne­kog amu­ra, ali po­sto­je pro­ve­re­ni re­cep­ti za po­ve­ća­va­nje šan­si za ulov tog bor­be­nog ci­pri­ni­da ko­ji mo­že da na­ra­ste i do 1,5 m i da bu­de te­žak i če­tr­de­se­tak ki­lo­gra­ma.

AMU­RU OD­GO­VA­RA TO­PLA VO­DA, u ko­joj ima do­sta nje­go­ve pri­rod­ne hra­ne (bi­lja), pa je sa­svim lo­gič­no što je iz­ra­zi­to ak­ti­van od ka­snog pro­le­ća do ra­ne je­se­ni, i to tim vi­še što je vo­da to­pli­ja. On vo­li da kr­sta­ri uz oba­lu, a i da se za­dr­ža­va na me­sti­ma na ko­ji­ma vo­će sa dr­ve­ća pa­da u vo­du. Sun­če­vi zra­ci ga pri­vla­če po­put mag­ne­ta, pa se u vre­lim let­njim da­ni­ma ra­do kre­će po po­vr­ši­ni, što sve tre­ba ima­ti u vi­du ka­da smi­šlja­mo tak­ti­ku.

Tog 10. ju­na sti­gao sam na je­ze­ro oko 5,30 č, ras­pa­ko­vao pri­bor i po­sve­tio se pro­u­ča­va­nju po­zi­ci­je ko­ju sam iza­brao, sa že­ljom da je upo­znam, bu­du­ći da ni­ka­da ra­ni­je ni­sam pe­cao na njoj. Od­mah mi je pa­lo u oči da se duž go­to­vo ce­le su­prot­ne oba­le u li­ni­ji mog me­sta gra­ne dr­ve­ća spu­šta­ju ka vo­di, a da je či­sto sa­mo oko dva me­tra uz gra­ni­cu sa na­red­nom po­zi­ci­jom, le­vo od me­ne. Od­lu­čio sam da dva si­ste­ma za­ba­cim u taj či­sti deo, i to tik uz oba­lu, a da tre­ći pla­si­ram de­sno, is­pod gra­na.

Bez­broj­na is­ku­stva sa raz­li­či­tih vo­da go­vo­re da je u lo­vu amu­ra ve­o­ma va­žno da ma­mac ne bu­de na sa­mom dnu. Na­i­me, iako će ta ri­ba i sa nje­ga po­ku­pi­ti za­lo­gaj, zbog na­či­na na ko­ji se hra­ni mno­go je bo­lje da ma­mac plu­ta ne­ko­li­ko cen­ti­me­ta­ra iz­nad pod­lo­ge, pa ga tre­ba odvo­ji­ti od nje po­mo­ću po­di­za­ča. Amur vo­li ti­grov orah, ali je upo­tre­ba tog mam­ca na Cr­nom vi­ru (i ne­kim dru­gim ko­mer­ci­jal­nim re­vi­ri­ma) za­bra­nje­na, a od­li­čan je i ku­ku­ruz (na­ro­či­to 3-4 zr­na na dla­ci), ali sam ovog pu­ta hteo da pro­bam da ga lo­vim na boj­li­je. Za­to sam na dla­ku na sva tri šta­pa osim boj­li­ja po­sta­vio i ma­li po­di­zač od pli­va­ju­ćeg sun­đe­ra, tek to­li­ki da sa dna odig­ne dla­ku sa mam­cem, dok udi­ca osta­je na dnu. Na je­dan štap sta­vio sam boj­li sa aro­mom be­le čo­ko­la­de... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 378-)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...