Ljubitelji lova bucova na jednom od najomiljenijih terena na našem delu Tamiša svakog proleća s nestrpljenjem čekaju da ta riba proradi posle zimskog »zatišja« jer znaju da se tada gotovo bez izuzetka aktiviraju i razne druge vrste riba koje se mogu loviti na veštačke mamce
Da je uvek dobro poslušati savet prijatelja i u pravi čas biti na pravom mestu, spreman za ono što se tu može dešavati, po ko zna koji put pokazao mi je odlazak na tomaševačku branu na Tamišu, 26. marta ove godine. Samo koji dan ranije, Vladimir Stakić, urednik Ribolova, javio mi je da su u Tomaševcu počeli da se javljaju protviš i klen, uz ponekog krupnog bucova. Prijatelju Ćiri i meni bio je to okidač da po oblačnom i maglovitom radnom danu dođemo na vodu u hladnu zoru, na svega +4 stepena.
LERUJUĆI SILIKONSKE GLAVINJARICE OD 11 G, što se za zatečeni protok pokazalo kao idealno za pravu prezentaciju na samom dnu (ali bez »oranja«), i koristeći veoma lagan pribor, ubrzo smo imali prve odsečne udarce protviša, ali nažalost ne većih od 300 g. Po vađenju su puštali mlečac, pa smo ih pažljivo vraćali u vodu.
Posle serije njihovih udaraca, što realizovanih što nerealizovanih, krenula su neobična, sasvim sitna čvrkanja u nizu, a puštajući glavinjaricu da duže propada niz tok, ulovio sam najpre dve nevelike crnooke deverike, a potom i jednog bucova. Gotovo u istom trenutku, samo sa druge obale, bucova je uhvatio i Ćira, pa smo se ponadali da mu kreće cug. Uzalud. Bucov niti je udarao, niti je raubovao.
POSLE KRAĆE PAUZE I EKSPERIMENTISANJA sa drugim glavinjarama, opet sam na glavinjaru od 11 g imao udarac, sada neverovatno snažan, toliko da mi je štap ostao zakucan u mestu. Nakon sekund-dva stajanja »kao da je u panju«, riba se dala u neverovatan beg, zbog kojeg sam morao vrlo brzo reagovati: otpustio sam dril jer je prečnik najlonskog predveza bio samo 0,22 mm. Već posle nekoliko sekundi bilo mi je jasno da na štapu nije ni som ni krupan bucov. Dugi pravolinijski begovi po samom dnu govorili su mi da je u pitanju ili šaran ili mrena, ali je njihova brzina ukazivala na ovu potonju, za koju sam i »navijao«. Tek posle dva-tri minuta zamaranja, tokom kojih je štap CD Extrasens uz otpušten dril jako dobro amortizovao begove, prvi put sam na površini ugledao krupnu mrenu, koju sam ubrzo prihvatio rukom. Vaga je pokazala čak 3.200 g!
SADA VEĆ PREZADOVOLJAN ULOVOM, u nadi da je došlo vreme i za nekog krupnog bucova, počinjem da forsiram sporije vođene voblere, ne zaboravljajući Stakinu informaciju da se prethodnih dana »javljao« i klen. Baš takva prezentacija donela mi je uz obalu još jednu vrstu ribe, za tamiški prosek solidnog klena od 350 g.
Ovo je već bilo i više od očekivanog – uhvatili smo čak pet vrsta (protviš, deverika, bucov, mrena, klen) i imali više desetina nerealizovanih udaraca... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 634-)