Naoko ne previše važni detalji u izboru dela sistema koji nas uvek najdirektnije povezuje s upecanom ribom neretko su presudni, a oni koji umeju da pronađu najbolji model udice za svaku konkretnu situaciju u velikoj su prednosti u odnosu na one koji o tome ne vode računa
Udica je nesumnjivo jedan od najvažnijih delova svakog pecaroškog sistema. Ali uprkos tome što smo svi svesni toga da od njene oštrine, veličine, oblika i snage, kao i od načina na koji je vezujemo odnosno postavljamo na varalicu, umnogome zavisi i ulov koji ćemo ostvariti, tj. zadovoljstvo koje će nam izlazak na vodu doneti, ne obraćamo svi na te karakteristike jednaku pažnju. Neke kolege ih čak potpuno ignorišu, te se opredeljuju za najjeftinije udice, pripisujući onda svoje neuspehe (promašaje u kontri, mali procenat realizovanih trzaja, brojna spadanja, ispravljanja ili pucanja tokom borbe) raznim faktorima, a pre svega lošoj sreći. Ima, s druge strane, i onih koji misle da sve potencijalne probleme otklanjaju kupujući najskuplje udice, dok na njihovu upotrebljivost u svakoj konkretnoj situaciji ne obraćaju pažnju, pa im krajnji rezultat bude tek nešto bolji nego kolegama iz prve grupe. Postoje, naime, praktično bezbrojne finese u vezi s izborom udica i njihovom montažom odnosno vezivanjem (bilo da se peca na veštačke ili prirodne mamce) – štaviše, mnoge od njih zaslužuju i poseban prilog koji bi mogao zauzeti bar pola strane Ribolova. U jednom tekstu apsolutno je nemoguće makar i u najkraćim crtama sve obraditi, ali ćemo ovom prilikom bar načeti tu temu i skrenuti vam pažnju na ponešto od onoga što treba imati u vidu kada naoružavamo varalice.
1. SNAGA ILI TEŽINA. Pri opremanju varalica udicama, nekad nam je važnije da one budu što jače, a nekada da budu što lakše. Prvo daje sigurnost ako udari krupnija riba, a drugo obezbeđuje ne samo živahniji rad manjih varalica (koji je često vrlo bitan faktor privlačnosti svakog veštačkog mamca) već i efikasnije ubadanje, tj. bolje prodiranje vrha, zbog manje površine. Na slici uz ovaj deo teksta je Percamax Dreamlures glavinjara dužine 4 cm i težine 9 g, namenjena za lov bandara, protfiša, klena i bucova raznih veličina, na koju su namontirane trokrake VMC 8540, napravljene od tanke ali ne i slabe žice.
Naravno, zavisno od toga šta nam treba u konkretnoj situaciji, tj. koja nam je osobina udica primarna, možemo se opredeliti za lakši a slabiji tip ili za jači ali teži, pri čemu treba imati u vidu da nekad udica od deblje žice mora biti za broj manja od one lakše da bi se proizvela jednako živahna vibracija.
2. TROKRAKA, DVOKRAKA ILI JEDNOKRAKA. Dvokrake udice se najmanje koriste u varaličarenju, gde ih skoro isključivo srećemo na nekim metalnim glavinjarama (kao što su klasični američki modeli Cicada i Heddon Sonar) te na nekim montažama »fleksi džig« (tj. čeburaška) tipa za silikonce ili sunđeraste varalice nalik peševima, na koje najviše love ruski ribolovci.
Za opremanje voblera, površinaca i »potpovršinaca« napravljenih od drveta ili plastike, zatim za leptire, kašike i pilkere, te za dodatno »naoružavanje« velikih silikonaca, dugo su se koristile gotovo jedino trokrake udice, ali se poslednjih decenija iz raznih razloga sve više upotrebljavaju jednokrake. Jedan od njih jeste velika snaga udice u odnosu na veličinu a istovremeno manja težina... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 635-)