U prethodnim nastavcima ovog serijala "pronašli" smo jedan štap i mašinicu (sa dve špulne sa strunama različitih debljina) i napravili komplet sa kojim možemo varaličariti sve grabljivice naših voda (osim mladice i kapitalnog soma). Ostalo je još da vidimo koje su nam varalice za to potrebne.

One koji su se nadali da će u ovom tekstu pročitati ime jedne varalice koja pokriva sve terene, situacije, ribe i prezentacije moram da razočaram - takva ne postoji! Ima, dakako, mnogo onih sa kojima na jednoj vodi možemo loviti razne vrste, menjajući mesta i prezentacije, čega bismo u punoj meri postali svesni tek da se nađemo na nekoj reci ili jezeru bez hrane i sa jednim veštačkim mamcem. Ali, nevolja je u tome što nam kompletno iskustvo koje imamo govori da moramo (kao i svi ribolovci koje smo ikada sreli) imati više različitih varalica. Ne ulazeći u to koliko bi kojih trebalo imati, jer je to nemoguće odrediti za sve ribolovce, pobrojaću tipove veštačkih mamaca koje bih sa ovim znanjem i iskustvom nabavio da nemam nijedan i da počinjem od nule.

varalice-3

 VOBLERI:

  1. srednjeronac kruškastog oblika, dužine 3-3,5 cm, poželjno sa zvečkom (za klena, bucova, bandara, protfiša, basa);
  2. plivajući srednjeronac i dubokoronac izduženog oblika, od 6-7 cm (smuđ, štuka, bucov, bas);
  3. jednodelni plivajući plitkoronac izduženog oblika, od 9 i 11 cm (smuđ i štuka);
  4. jednodelni i dvodelni plivajući srednjeronac "šed" oblika od 7-8 cm (smuđ, štuka, bucov);
  5. kruškasti plitkoronac i dubokoronac od 5-7 cm (prvi za basa, štuku i soma, drugi pre svega za soma).

 

varalice-2VARALICE OD MEKE GUME i silikona:

  1. šed od 4-5 cm (bandar, klen, protfiš);
  2. šed od 8, 10 i 12 cm (smuđ, štuka, a "dvanaestica" i za soma);
  3. tvister od 6-7 cm, 10 cm i 12,5 cm (sve grabljivice);
  4. silikonska glavinjara od 3-4 cm (bucov, klen, bandar, protfiš), 6 cm (smuđ, bucov) i 8-9 cm (som).

 

METALNE VARALICE:

  1. standardni leptir veličine 1 (bandar, protfiš, klen, pastrmka, bucov) i 4-5 (štuka);
  2. lagani leptir, u tipu Mepps Lusoxa, veličine 3-4 (štuka);
  3. kašika u tipu D.A.M. Effzetta, od oko 7 cm i 8-9 cm (štuka, som);
  4. "panjić" (kastmaster) težine oko 20 g (bucov, som);
  5. metalna glavinjara u tipu čikade (npr. Brzotrz)

varalice-4

OSTALO:

  1. strimer (bucov, bandar, protfiš, smuđ);
  2. džerk od 10-12 cm (štuka).

NAPOMENE:

  1. Za varalice od meke gume moramo imati džigove sa udicama odgovarajućih dužina i olovnim glavama odgovarajućih težina (koje mogu imati od 2-3 g, za lov u sasvim plitkoj stajaćoj vodi ili pri površini tekućica, ali i pedesetak grama, kada u brzoj i dubokoj vodi lovimo smuđa i soma).
  2. Većina varalica pravi se u više dekora. Niti je moguće niti je potrebno imati sve, pa čak ni većinu. Pri pravljenju kolekcije i biranju onih koje ćete nositi na vodu, nastojte da imate pri ruci i poneki drečav prirodni mamac i neki neupadljivo obojen i to je sasvim dovoljno. Veoma retko se dešava da riba na nekom mestu u konkretnoj situaciji uzima varalicu u samo jednom dezenu.

varalice-5Neuporedivo češće je razlog nečijeg većeg uspeha u odnosu na ostale ribolovce na istom terenu, u prezentaciji (tj. načinu vođenja i zoni u koju plasira mamac), obliku i veličini varalice.
Gotovo sve varaličarske biografije su po pitanju nabavke i korišćenja varalica iste – počnemo sa nekoliko komada, pa postepeno nagomilavamo sve i svašta, da bismo sa protokom vremena sve više sužavali izbor i dolazili do nekih favorita, na koje najviše pecamo, pogotovo na udarnim mestima i u udarnim periodima.
U kojoj god da ste fazi, imajte u vidu jedno nebrojeno mnogo puta potvrđeno pravilo: oni koji stalno traže način vođenja i mesto na kome će na varalicu koja im je na kraju strune uhvatiti ribu, neuporedivo su uspešniji od onih koji se "zabodu" u jednu tačku i onda pola pecanja provedu kopajući po torbi i kutijama u potrazi za varalicom koja će uhvatiti ribu tu gde je možda i nema. Eksperimentišite, trudite se i videćete da ćete tako brže napredovati i iz sezone u sezonu sve bolje prolaziti. Bistro!

 

P.S. Da se nađem u situaciji da moram da ponesem na pecanje samo jednu varalicu na koju ću loviti ribu da bih preživeo, bilo bi mi veoma teško da se odlučim, ali mislim da bih se ipak opredelio za šeda od 8 cm, sa džig glavama težina 7 g, 14 g, 25 g, 35 g i 50 g, na udicama veličine 3/0 ili 4/0. A ako ne bih mogao da biram olovne glave različitih težina, mislim da bih se opredelio za metalnu ili silikonsku glavinjaru od 5-6 cm, sa otežanjem između 7 i 14 g.


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...