Ve­li­ke de­ve­ri­ke, kao i tro­fej­ni pri­mer­ci ve­ći­ne dru­gih vr­sta be­le ri­be ne hva­ta­ju se la­ko, ni­ti sva­ko­dnev­no ni na nat­pro­seč­no bo­ga­tim te­re­ni­ma. Loviti ih pred­sta­vlja iza­zov za ve­ći­nu plov­ka­ro­ša i du­bin­ka­ša sa vo­da ci­pri­nid­nog re­gi­o­na, a mno­gi se sla­žu da je opre­zne, ću­dlji­ve i ne­pred­vi­dlji­ve lo­pa­ta­re če­sto te­že se­lek­tiv­no pe­ca­ti ne­go ša­ra­ne. Ali, da­le­ko od to­ga da je to ne­mo­gu­ća mi­si­ja, na­ro­či­to ako joj pra­vil­no pri­stu­pi­mo. U tek­stu ko­ji sle­di po­ku­ša­ću da vam dam ne­ke osnov­ne smer­ni­ce ko­je bi vam mo­gle po­mo­ći da ovog le­ta do­đe­te do tro­fej­ne jedinke.

 

deverika plovak i fiderME­STO (ČE­KA­NJE ILI TRA­ŽE­NJE). Po­pu­la­ci­ja krup­nih de­ve­ri­ka ni­je svu­da ista, a za­vi­si ka­ko od pri­rod­nih uslo­va (ti­pa i ve­li­či­ne vo­de, ko­li­či­ne hra­ne, struk­tu­re ri­bljeg fon­da...), ta­ko i od ri­bo­lov­nog pri­ti­ska. Na ve­li­kim re­ka­ma i je­ze­ri­ma ukup­no uzev ima mno­go vi­še krup­nih pri­me­ra­ka ne­go na ma­lim. Ali, na ve­ćim vo­da­ma, a po­go­to­vo na re­ka­ma, do­bra me­sta ni­je la­ko pro­na­ći. In­for­ma­ci­je sa te­re­na mo­gu nam bi­ti pr­vi pu­to­kaz u po­tra­zi za po­ten­ci­jal­no iz­da­šnom lo­ka­ci­jom, ali ih ne tre­ba uvek uzi­ma­ti zdra­vo za go­to­vo, jer to što se ne­gde ve­će je­din­ke ne lo­ve uop­šte ili se lo­ve kraj­nje spo­ra­dič­no ne mo­ra uop­šte zna­či­ti da ih ne­ma ili da su ret­ke. Mo­gu­će je, na­i­me, i to da ni­ko ni­je po­ku­šao da pe­ca na pra­vi na­čin ili u pra­vo vre­me (na ne­kim re­vi­ri­ma se, pri­me­ra ra­di, ve­ći ko­ma­di ja­vlja­ju sa­mo u jed­nom de­lu se­zo­ne, ili po tač­no od­re­đe­nom ni­vou vo­do­sta­ja, ili isključivo u jedno te isto do­ba da­na).

Iako va­ži za ri­bu dna, de­ve­ri­ka i te­ ka­ko ume da se po­vre­me­no oti­sne u gor­nji »svet«, tj. da se u po­tra­zi za hra­nom dig­ne u sred­nji sloj vo­de, pa čak i na sa­mu po­vr­ši­nu. U du­bi­ni, uz bre­ži­ne i pod­vod­ne pla­toe, ona tra­ži za­klon i mi­ru­je, ali se naj­ra­di­je i naj­če­šće hra­ni na pla­to­i­ma i pre­la­znim po­zi­ci­ja­ma... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 327-)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...