Pra­vi­lan iz­bor plov­ka je­dan je od ključ­nih fak­to­ra uspe­ha u pe­ca­nju i na sta­ja­ćim i na te­ku­ćim vo­da­ma. To ni­je pre­vi­še kom­pli­ko­va­na stvar, ali mno­ge ko­le­ge o njoj uop­šte ne vo­de ra­ču­na, pa pro­la­ze sla­bi­je ne­go što bi mo­gle, čak i ka­da do­đu na do­bro me­sto, u pra­vo vre­me, i oda­be­ru do­bar ma­mac i pri­hra­nu. Ovom pri­li­kom pred­sta­vlja­mo vam dva naj­bo­lja ti­pa plo­va­ka za re­ku.

Ri­bo­lov na re­ka­ma – ve­li­ki iza­zov za ri­bo­lov­ce svih ka­te­go­ri­ja – bez do­volj­no pred­zna­nja mo­že bi­ti us­pe­šan sa­mo slu­čaj­no. Ovo­ga pu­ta skre­nu­ću pa­žnju ma­nje is­ku­snim ko­le­ga­ma na iz­bor plo­va­ka, je­dan od pr­vih is­pi­ta na ko­me mno­gi pa­da­ju!

plovci

Šta­vi­še, iako je da­nas na­iz­gled la­ko do­ći do po­treb­nih in­for­ma­ci­ja o sve­mu i sva­če­mu, pa i o ri­bo­lo­vu, pre sve­ga za­hva­lju­ju­ći elek­tron­skim i štam­pa­nim me­di­ji­ma (po­go­to­vo sve pri­sut­ni­jim pr­vim), ri­bo­lov­ci ne­ret­ko pri­bor oda­bi­ra­ju na­su­mič­no, tj. bez ja­sne pred­sta­ve o to­me šta im za­pra­vo tre­ba. Ta­ko znam lju­de ko­ji su uve­li­ko za­ga­zi­li u še­stu de­ce­ni­ju ži­vo­ta, a još uvek ima­ju ne­ki »svoj« plo­vak, ko­ji ko­ri­ste na svim te­re­ni­ma, pa i ta­mo gde su ob­lik, gra­ma­ža i bo­ja nji­ho­vog fa­vo­ri­ta pot­pu­no neo­d­go­va­ra­ju­ći. Na­rav­no, re­zul­ta­ti su im zbog to­ga če­sto mno­go sla­bi­ji ne­go što bi uz sa­mo ma­lo tru­da ulo­že­nog pri iz­bo­ru ovog ve­o­ma va­žnog (uz udi­cu i naj­va­žni­jeg) de­la sit­nog pri­bo­ra mo­gli bi­ti.

Pr­vi de­talj na ko­ji tre­ba obra­ti­ti pa­žnju je­ste ob­lik te­la plov­ka. Za­hva­lju­ju­ći to­me što kon­stru­i­sa­nje i iz­ra­da plo­va­ka ni­su pre­te­ra­no kom­pli­ko­va­ni, a na­ši lju­di su vred­ni i ma­što­vi­ti, to­kom ne­ko­li­ko po­sled­njih de­ce­ni­ja osmi­šlje­no je vi­še ob­li­ka plo­va­ka upra­vo za po­tre­be ri­bo­lo­va na te­ku­ćoj vo­di. U na­če­lu, plov­ci se po for­mi mo­gu svr­sta­ti u dve gru­pe. Pr­vu i naj­po­pu­lar­ni­ju či­ne mo­de­li iz­du­že­nog te­la, ta­ko­zva­ne šar­ga­re­pe, a u dru­gu spa­da­ju zde­pa­sti plov­ci, zbi­je­ni­jeg i okru­gla­sti­jeg te­la, u ri­bo­lo­vač­kom žar­go­nu na­zva­ni buć­ke (tj. su­ze ili kru­ški­ce).

ŠAR­GA­RE­PE su naj­o­mi­lje­ni­ji i naj­če­šće ko­ri­šće­ni plov­ci u bo­lo­nje­ze teh­ni­ci i po­ja­vlju­ju se u vi­še va­ri­je­te­ta. Pri­lič­no su sta­bil­ni u vo­di, ma ko­li­ko da je tur­bu­lent­na... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 394-)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...