Ogromna većina naših varaličara ima više pribora nego što im je objektivno potrebno. Ali, istovremeno, gotovo da nema nijednog ribolovca iz te velike i raznolike grupacije koji ne mašta o tome da formira jedan komplet, kojim bi mogao da peca razne vrste grabljivica, različitim mamcima, na vodama raznih tipova.

Na samom početku ovog pisanja moram da priznam jednu stvar – obećanje da ću napisati tekst o univerzalnom kompletu za varaličarenje na našim vodama dao sam bez mnogo razmišljanja, u želji da podržim napor velikog entuzijaste Oskara Papa, kog preko novinskih tekstova znam više od jedne decenije, da na svom sajtu populariše ribolov i da manje iskusnim kolegama olakša bavljenje ovim hobijem.

Međutim, kad god bih seo za računar, da konačno počnem da radim na tom prilogu, shvatio bih koliko sam se teškog zadatka prihvatio: kod nas se, naime, varaličari na vodama veoma različitih tipova, od malih planinskih rečica, preko srednje velikih tekućica, do ogromnih reka, poput Dunava, Tise i Save i od bara i šljunkara površine dva-tri ara do jezera koja zahvataju desetine hektara. Da stvar bude još komplikovanija, i riblji fond nam je, koliko god da je siromašan, prilično raznovrstan, pa na varalice možemo hvatati i manje od 100 g teške bandare i klenove, ali i po nekoliko kilograma teške štuke, bucove i smuđeve, pa čak i kapitalne somove.

univerzalni komplet

Možemo li, onda, uopšte formirati nekakav varaličarski komplet (sastavljen od štapa, mašinice i strune) koji bismo mogli nazavati univerzalnim, tj. upotrebljivim za lov svih grabljivica koje na našem prostoru žive i uz to na svim vodama?

univerzalni štap

Posle mnogo razmišljanja, moj odgovor na gore postavljeno pitanje je: "I ne i da", i ti baš tim redom. "Ne", jer nije moguće sastaviti set koji će biti jednako upotrebljiv za varaličarenje riba veličine dlana i onih od nekoliko desetina kila, na potpuno različitim revirima, a "da" stoga što ipak nije nije neizvodljivo kompletirati jednu varaličarsku garnituru sa kojom možemo pecati svuda na teritoriji Srbije. Dakako, za nešto će nam taj komplet biti preslab, a za nešto prejak, negde će nam faliti malo dužine štapa ili snage, u drugoj situaciji će biti prejak ili predug, dok će nam struna za nešto biti pretanka, a za nešto predebela...

Ali, ako pametno izaberemo, sa jednim štapom i mašinicom sa dve špulne moći ćemo da pecamo na skoro svim vodama, skoro sve vrste grabljivica, skoro svim veštačkim mamcima koji se u slatkovodnom ribolovu koriste, a prilagođavanja prezentacije i trud koji ćemo morati da načinimo kako bismo kompenzovali nedostatke sasvim sigurno će nas činiti sve boljim i boljim ribolovcem.

(-Nastavak sledi u četvrtak, 19. decembra, na ovom istom mestu-)

Foto: Nenad Janićijević