Pred na­ma je pe­riod u ko­me se pri­ro­da ubr­za­no bu­di i u ko­me se iz le­tar­gi­je po­kre­ću oni nje­ni sta­nov­ni­ci ko­ji­ma hlad­no­ća ne pri­ja. Sa sva­kim le­pim da­nom po­ve­ća­va­ju se šan­se za us­pe­šan ri­bo­lov raz­li­či­tim teh­ni­ka­ma, pa i na fi­der. Za­to je pra­vi čas da se pod­se­ti­mo ne­kih va­žnih pra­vi­la za pro­leć­ni ri­bo­lov, ali i da vam ot­kri­je­mo jed­no no­vo, ko­je su čla­no­vi Ener­go ti­ma sa uspe­hom pri­me­nji­va­li po­sled­njih sed­mi­ca na ne­ko­li­ko te­re­na.

Ve­ru­jem da i naj­sta­ri­ji či­ta­o­ci Ri­bo­lo­va te­ško mo­gu da se se­te zi­me bla­ge po­put ove ko­ja se upra­vo za­vr­ša­va. Za­hva­lju­ju­ći nat­pro­seč­no vi­so­kim tem­pe­ra­tu­ra­ma u nje­nom ve­ćem de­lu, mno­gi lov­ci na mir­ne ri­be, su­prot­no du­go­go­di­šnjim na­vi­ka­ma, ni­su ni pre­ki­da­li se­zo­nu, a po­je­din­ci su po­vre­me­no ostva­ri­va­li i ve­o­ma do­bre ulo­ve, čak i vr­sta ko­je ne va­že za »zim­ske«, tj. bo­lje se pe­ca­ju u to­pli­jim me­se­ci­ma. Mo­že­mo oče­ki­va­ti da će ri­ba sa da­ljim oto­plja­va­njem ra­di­ti sve bo­lje, ali pre­la­zni pe­riod iz­me­đu dva go­di­šnja do­ba sko­ro ni­ka­da ni­je lak za ri­bo­lov, pa će­mo vam skre­nu­ti pa­žnju na po­ne­što od ono­ga što tre­ba da ima­te u vi­du ka­da pe­ca­te na fi­der, bi­lo da to či­ni­te na sta­ja­ćoj ili te­ku­ćoj vo­di.

Obrnuto hranjenje

PRA­VI­LAN IZ­BOR ME­STA je uvek je­dan od ključ­nih fak­to­ra uspe­ha u ri­bo­lo­vu, a na­ro­či­to na sa­mom po­čet­ku pro­leć­ne se­zo­ne, ka­da zbog ne­sta­bil­nog vre­me­na si­tu­a­ci­ja mo­že dra­stič­no da se pro­me­ni za sa­mo ne­ko­li­ko mi­nu­ta. Pri­me­ra ra­di, iz­ne­nad­ni ve­tar na me­stu na ko­me ne­ma za­klo­na mo­že go­to­vo mo­men­tal­no ote­ra­ti ri­bu i obez­vre­di­ti ceo naš pret­hod­ni rad na nje­nom pri­vla­če­nju pri­hra­nom. Za­to sa­da oba­ve­zno tre­ba tra­ži­ti po­zi­ci­je sa pre­pre­ka­ma u vo­di, kao što su tr­ska, po­to­plje­no gra­nje i sl. Ako pe­ca­mo na ma­lom ra­sto­ja­nju, ne sme­mo za­bo­ra­vi­ti da ve­ći­na ri­ba (a po­go­to­vo one ko­je se u naj­hlad­ni­jem pe­ri­o­du sla­bi­je hra­ne) još ni­su ni bli­zu mak­si­mu­ma ak­tiv­no­sti, pa su ose­tlji­ve na mno­ge spolj­ne na­dra­ža­je, po­seb­no na bu­ku, usled če­ga će nam šan­se bi­ti tim ve­će što ma­nje bu­de­mo lar­ma­li i kre­ta­li se po oba­li. Pod­ra­zu­me­va se da zbog to­ga tre­ba bi­ra­ti lo­ka­ci­je na ko­ji­ma vla­da ti­ši­na i ne­ma gu­žve (to, da­ka­ko, ne va­ži za one zi­mov­ni­ke u ko­ji­ma ri­be le­že mal­te­ne jed­na na dru­goj čak i ka­da su iz­lo­že­ne pra­voj op­sa­di)... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 345-)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...