Ne­ko­li­ko iz­la­za­ka na te­ku­će vo­de po­ka­za­lo je da je ovaj ele­gant­ni, la­ki a pri tom vr­lo sna­žni štap, iako kon­ci­pi­ran za pot­pu­no dru­ga­či­ju va­ri­jan­tu fi­de­ra, od­li­čan za lov krup­ne be­le ri­be ka­ve­znim hra­ni­li­ca­ma u te­ku­ćoj vo­di.

Či­nje­ni­ca da ne­ki re­no­mi­ra­ni pro­iz­vo­đač na­tje­ca­telj­skog ri­bo­lov­nog pri­bo­ra, po­put fran­cu­skog Ri­vea, u svom asor­ti­ma­nu ima sa­mo če­ti­ri se­ri­je fi­der šta­po­va, od ko­jih ni­ti jed­na ni­je ni­žeg, pa ni sred­njeg cje­nov­nog ran­ga, mo­že upu­ći­va­ti sa­mo na to da je sva­koj od njih pri kon­stru­i­ra­nju pru­že­na mak­si­mal­na po­zor­nost, te da u vi­so­ku kva­li­te­tu iz­ra­de i funk­ci­o­nal­nost ne bi tre­ba­lo sum­nja­ti. Ri­ve R-Met­hod Fe­e­der se­ri­ja je dvo­di­je­la­ca ko­ja ob­u­hva­ća šta­po­ve tri du­ži­ne (3 m, 3,3 m i 3,6 m), sa istom de­kla­ri­ra­nom te­ži­nom ba­ca­nja, od 20 do 50 gra­ma, a pre­ma ri­je­či­ma vo­de­ćih lju­di iz Ri­vea, pro­jek­ti­ra­na je u su­rad­nji sa en­gle­skim struč­nja­ci­ma za ri­bo­lov me­tod hra­ni­li­ca­ma, ko­ji su za­si­gur­no naj­ve­ći znal­ci te teh­ni­ke. No, prem­da im na­ziv su­ge­ri­ra pri­mar­nu na­mje­nu, pod­ra­zu­mi­je­va se da ovi fi­de­ri ima­ju znat­no ši­re pod­ruč­je pri­mje­ne, te da su i te ka­ko upo­tre­blji­vi u ra­znim uvje­ti­ma ri­bo­lo­va. Pri tom pri­je sve­ga mi­slim na mo­del dug 3,6 m, ko­ji je sva­ka­ko naj­za­ni­mlji­vi­ji, pa sam ga od­lu­čio te­sti­ra­ti u ri­bo­lo­vu na ri­je­ci (Ku­pi), za ko­ju mi se od­mah, čim sam ga pri­mio u ru­ke, uči­nio ide­al­nim.

Rive

SVO­JIM DIS­KRET­NIM ali li­je­pim di­zaj­nom Ri­ve R-Met­hod Fe­e­der pli­je­ni već na pr­vi po­gled, a kad ne­ko­li­ko pu­ta za­mah­ne­te nji­me i ma­lo ga pro­tre­se­te – osva­ja! Ipak, tek na vo­di po­sta­je do­i­sta ja­sno o ka­kvom je šta­pu u stva­ri ri­ječ. To je brz fi­der, ali ni­je tvrd, ni­je krut. Upra­vo zbog svo­je osnov­ne na­mje­ne i pred­o­dre­đe­no­sti za bor­bu sa ve­ćim ri­ba­ma, po­naj­pri­je ša­ra­ni­ma, u gor­njoj po­lo­vi­ni je ma­lo mek­ši, ka­ko bi do­bro amor­ti­zi­rao na­gle uda­re i bje­go­ve lo­vi­ne, što je po­go­to­vo va­žno pred oba­lom, kad su oni naj­že­šći i naj­če­šći. Iz istog raz­lo­ga, u ri­bo­lo­vu krup­ne bi­je­le ri­be na ri­je­ci do­pu­šta nam da ko­ri­sti­mo vr­lo tan­ke naj­lo­ne za pred­ve­ze bez bo­ja­zni da će ovi pu­ći pri­li­kom kon­tri­ra­nja ili za­ma­ra­nja. I što je vr­lo va­žno, spa­da­nja ri­ba pri za­ma­ra­nju ri­jet­ka su čak i ako lo­vi­mo ma­lim udi­ca­ma, što ina­če zna bi­ti pro­blem kad se pe­ca kru­ćim šta­po­vi­ma, po­go­to­vo u ja­čoj ri­ječ­noj stru­ji. Ri­ve R-Met­hod Fe­e­der se, da­kle, baš zbog tih oso­bi­na, ko­je ima za­to što je pri­mar­no osmi­šljen za dru­gi vid fi­de­ra, po­ka­zao iz­vr­snim i za ri­bo­lov ka­ve­znim hra­ni­li­ca­ma na ri­je­ka­ma sla­bi­jeg ili sred­nje ja­kog to­ka... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 409-)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...