Pe­ca­nje ke­de­ra (be­o­vi­ce) je ve­o­ma za­bav­no, di­na­mič­no i pri tom jed­no­stav­no, pa ve­ći­na ri­bo­lo­va­ca sa njim po­či­nje, ne­ki mu osta­ju sve vreme ver­ni, a mno­gi mu se če­sto i ra­do vra­ća­ju. Ovaj pri­lo­g je sa­že­tak svega glav­nog što o lo­vu ke­de­ra pe­tlja­šem tre­ba zna­ti.

Plovci u oblaku

Lov ka­u­gle­ra (ke­de­ra, lat. Al­bur­nus al­bur­nus), jed­nog od naj­sit­ni­jih ci­pri­ni­da, te­le­sko­pom bez vo­đi­ca (pe­calj­kom, di­rek­ta­šem, pe­tlja­šem...) di­sci­pli­na je pre­ko ko­je se naj­če­šće ula­zi u svet ri­bo­lo­va i ko­joj se mno­gi to­kom ka­ri­je­re ra­do vra­ća­ju ka­da im se uka­že pri­li­ka. U ovom de­lu pro­le­ća, ka­da vo­do­sta­ji i tem­pe­ra­tu­re vo­da ne­ret­ko znat­no osci­li­ra­ju, i kad mno­ge vr­ste ne ra­de zbog mre­sta, a do­sta ih je i za­šti­će­no lo­vo­sta­jem, jed­na od onih ko­je mo­že­mo pe­ca­ti je­ste upra­vo ka­u­gler. Ta ri­bi­ca je uvek le­pa za­ba­va za po­čet­ni­ke, a is­ku­sni­ma dra­go pod­se­ća­nje na vre­me ka­da su to bi­li.

Di­rek­ta­ši se pra­ve u ve­li­kom ra­spo­nu du­ži­na, od 2-2,5 m do pre­ko 10 m. U re­kre­a­tiv­nom lo­vu sit­ne ri­be naj­če­šće se ko­ri­ste oni du­gi od 4 do 6 m, ali su za pe­ca­nje ke­de­ra na mno­gim te­re­ni­ma do­volj­ni i tro­me­tra­ši. Bu­du­ći da štap sve vre­me pe­ca­nja dr­ži­mo u ru­ci, tre­ba da bu­de la­gan, br­ze ak­ci­je, po­želj­no sa »mik­so­va­nim« pu­nim vr­hom, ko­ji obez­be­đu­je do­bru amor­ti­za­ci­ju, tj. svo­jom sa­vi­tlji­vo­šću spre­ča­va ce­pa­nje usta ma­lih ri­ba i spa­da­nje lo­vi­ne sa udi­ce. Te­ži­na ba­ca­nja ne tre­ba da bu­de ve­li­ka (i na ve­ći­ni pe­calj­ki ni­je ni na­zna­če­na – prim. ur.), bu­du­ći da se ka­u­gler šta­po­vi­ma du­gim do 6 m naj­če­šće pe­ca plov­ci­ma no­si­vo­sti od 0,2 do 2 g (na ve­li­koj du­bi­ni). Po­želj­no je ima­ti pri ru­ci bar ne­ko­li­ko si­ste­ma sa plov­ci­ma raz­li­či­tih no­si­vo­sti i ob­li­ka (oni igli­ča­sti su za mir­nu vo­du, a okru­gla­sti­ji za te­ku­ću) – ra­di br­zog pri­la­go­đa­va­nja even­tu­al­nim pro­me­na­ma uslo­va (npr. iz­ne­nad­nom ja­kom ve­tru), kao i sa udi­ca­ma ra­znih ve­li­či­na – od No. 14 do 22. U slo­bod­nom ri­bo­lo­vu upo­tre­blja­va se osnov­ni naj­lon de­blji­ne od 0,10 do 0,12 mm (po­želj­no me­kan i is­te­gljiv), sa pred­ve­zi­ma pro­me­ra od 0,08 do 0,10 mm... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 348-)

 


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...