Krajem prve polovine jeseni, kada temperature vazduha i vode značajnije opadnu, a velike reke počnu da nadolaze i mute se, većina grabljivica po pravilu počne da se vrlo intenzivno hrani, kako bi se pripremila za predstojeću zimu i tada se može veoma uspešno loviti. Međutim, naše reke su, zahvaljujući neobično toplom i prilično suvom vremenu za ovo doba godine još uvek dosta zagrejane, bistre i niske. Kako uspešno varaličariti u takvim uslovima?

Po­sled­nje ne­de­lje na Du­na­vu obi­lje­žio je pri­lič­no ni­zak vo­do­staj (pot­pu­no oče­ki­van, s ob­zi­rom na go­to­vo za­ne­mar­lji­vo ma­lu ko­li­či­nu pa­da­vi­na kra­jem pr­ve po­lo­vi­ne je­se­ni), ko­ji je uz to bio u stal­nom opa­da­nju. Ka­ko je vo­da ujedno bi­la bi­stra i još re­la­tiv­no to­pla (oko 15º C na pod­ruč­ju Be­o­gra­da), po ve­drom vre­me­nu, ka­kvo je pre­o­vla­đi­va­lo, va­ra­li­ča­re­nje sa oba­le to­kom da­na bi­lo je go­to­vo pot­pu­no be­smi­sle­no, a čak ni iz čam­ca ni­je bi­lo jed­no­stav­no pre­va­ri­ti iole krup­ni­jeg smu­đa.

Ve­ći­na ko­le­ga sa plo­vi­li­ma for­si­ra­la je ver­ti­kal­no dži­go­va­nje na du­bljim mje­sti­ma, na ko­ji­ma je bi­lo i lo­gič­no oče­ki­va­ti ja­vlja­nje smu­đa pre­ko da­na, ali se čak ni oni ni­su mo­gli po­hva­li­ti ne­kim bo­ljim ulo­vi­ma po sun­ča­nom vre­me­nu. Mo­ji pri­ja­te­lji i ja smo u ovom pe­ri­o­du in­ten­ziv­no iz­la­zi­li na Du­nav kod Be­o­gra­da i obi­la­zi­li čam­cem mno­ge iz­gled­ne terene, ka­ko ma­lo iz­nad gra­da, ta­ko i oko ušća Sa­ve i niz­vod­no od Pan­če­vač­kog mo­sta, a iako smo pret­po­sta­vlja­li da bi­smo na ke­de­ra mo­gli bo­lje pro­ći, od­lu­či­li smo da ba­ca­mo sa­mo va­ra­li­ce i da pro­ba­mo da sa­mi se­bi do­ka­že­mo da je i u te­škim uslo­vi­ma na njih mo­gu­će uspje­šno lo­vi­ti.

Odsečno na odseku

VRIJE­ME I MJE­STO. Po­seb­nu pa­žnju po­sve­ći­va­li smo ula­zi­ma u li­ma­ne, na­pe­rima sa spolj­ne strane i spru­do­vi­ma na otvo­re­noj vo­di. Iako je to­kom ve­ćeg di­je­la da­na smuđ bio u du­bljim dje­lo­vi­ma ri­je­ke, a na­ro­či­to u sre­di­ni li­ma­na, po­vre­me­no je iz­la­zio u pli­će zo­ne da se hra­ni, a mi smo se fo­ku­si­ra­li na ta­kve po­zi­ci­je i lov ak­tiv­nih gra­blji­vi­ca na nji­ma... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 336 od 08.11.2013)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...